Rubycon 35MXC12000MEFC35X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 751 ratings
35MXC12000MEFC35X30 main image
Model Number
35MXC12000MEFC35X30
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
35MXC12000MEFC35X30 PDF
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MXC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
12000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
3.37 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.8755 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)