Rubycon 35MS533MEFCTZ8X5 (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 628 ratings
35MS533MEFCTZ8X5 main image
Model Number
35MS533MEFCTZ8X5
Datasheet
35MS533MEFCTZ8X5 PDF
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Series
MS5
Capacitance
33 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
97.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)