Rubycon 35MH722MEFC6.3X7 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 795 ratings
35MH722MEFC6.3X7 main image
Model Number
35MH722MEFC6.3X7
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
35MH722MEFC6.3X7 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MH7
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)