Rubycon 35LSQ150000MEFC64X99 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 827 ratings
35LSQ150000MEFC64X99 main image
Model Number
35LSQ150000MEFC64X99
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
35LSQ150000MEFC64X99 PDF
Description
CAP ALUM 150000UF 20% 35V SCREW
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
LSQ
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
150000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
14.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
15.768 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.110" (28.20mm)
Size / Dimension
2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max)
4.016" (102.00mm)