Rubycon 35JGV47M6.3X8 (900 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 735 ratings
35JGV47M6.3X8 main image
Model Number
35JGV47M6.3X8
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
35JGV47M6.3X8 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
JGV
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive, High Temperature Reflow
Lead Spacing
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)