Rubycon 350WXA68MEFC18X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 621 ratings
350WXA68MEFC18X25 main image
Model Number
350WXA68MEFC18X25
Datasheet
350WXA68MEFC18X25 PDF
Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
WXA
Product Status
Active
Capacitance
68 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
397 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
595.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)