Rubycon 350VXR470MEFCSN35X40 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 735 ratings
350VXR470MEFCSN35X40 main image
Model Number
350VXR470MEFCSN35X40
Datasheet
350VXR470MEFCSN35X40 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
VXR
Product Status
Active
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.96 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)