Rubycon 350PX100KEFC18X35.5 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 620 ratings
350PX100KEFC18X35.5 main image
Model Number
350PX100KEFC18X35.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
350PX100KEFC18X35.5 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 10% 350V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
PX
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
100 µF
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)