Rubycon 350PK10MEFC10X16 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 862 ratings
350PK10MEFC10X16 main image
Model Number
350PK10MEFC10X16
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
350PK10MEFC10X16 PDF
Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL TH
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
PK
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
10 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
90 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
135 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)