Rubycon 350MXR120M22X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 792 ratings
350MXR120M22X30 main image
Model Number
350MXR120M22X30
Datasheet
350MXR120M22X30 PDF
Description
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP
Series
MXR
Capacitance
120 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)