Rubycon 350MXC330MEFCSN35X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 815 ratings
350MXC330MEFCSN35X30 main image
Model Number
350MXC330MEFCSN35X30
Datasheet
350MXC330MEFCSN35X30 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.708 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)