Rubycon 350MXC220MEFCSN22X45 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 814 ratings
350MXC220MEFCSN22X45 main image
Model Number
350MXC220MEFCSN22X45
Datasheet
350MXC220MEFCSN22X45 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.05 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)