Rubycon 350LSG3300MEFC64X109 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 823 ratings
350LSG3300MEFC64X109 main image
Model Number
350LSG3300MEFC64X109
Datasheet
350LSG3300MEFC64X109 PDF
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Capacitance
3300 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
8.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
11.76 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.110" (28.20mm)
Size / Dimension
2.520" Dia (64.00mm)
Height - Seated (Max)
4.409" (112.00mm)