Rubycon 350LSG10000M90X151 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 722 ratings
350LSG10000M90X151 main image
Model Number
350LSG10000M90X151
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
350LSG10000M90X151 PDF
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
LSG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
10000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
20.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
29.12 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.236" (31.40mm)
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max)
6.063" (154.00mm)