Rubycon 350BXF56M16X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 704 ratings
350BXF56M16X20 main image
Model Number
350BXF56M16X20
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
350BXF56M16X20 PDF
Description
CAP ALUM 56UF 20% 350V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
BXF
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
56 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
480 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)