Rubycon 350BXA22M12.5X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 759 ratings
350BXA22M12.5X20 main image
Model Number
350BXA22M12.5X20
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
350BXA22M12.5X20 PDF
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
BXA
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
22 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
175 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)