Rubycon 315VXS330MEFC25X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 641 ratings
315VXS330MEFC25X35 main image
Model Number
315VXS330MEFC25X35
Datasheet
315VXS330MEFC25X35 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP
Series
VXS
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
315 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.58 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.212 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)