Rubycon 315MXC220MEFC30X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 731 ratings
315MXC220MEFC30X25 main image
Model Number
315MXC220MEFC30X25
Datasheet
315MXC220MEFC30X25 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
315 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.456 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)