Rubycon 315MXC180MEFCSN22X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 877 ratings
315MXC180MEFCSN22X35 main image
Model Number
315MXC180MEFCSN22X35
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
315MXC180MEFCSN22X35 PDF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 315V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
MXC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
315 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
920 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.288 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)