Rubycon 25ZLK820MT810X20 (1000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 829 ratings
25ZLK820MT810X20 main image
Model Number
25ZLK820MT810X20
Datasheet
25ZLK820MT810X20 PDF
Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
ZLK
Packaging
Tape & Box
Capacitance
820 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
864 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.88 A @ 100 kHz
Impedance
28 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)