Rubycon 25ZLJ2200M16X20 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 639 ratings
25ZLJ2200M16X20 main image
Model Number
25ZLJ2200M16X20
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
25ZLJ2200M16X20 PDF
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
In Stock : 170
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
ZLJ
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
2200 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
2.331 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.33 A @ 100 kHz
Impedance
21 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)