Rubycon 25ZL470MCC10X16 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 665 ratings
25ZL470MCC10X16 main image
Model Number
25ZL470MCC10X16
Datasheet
25ZL470MCC10X16 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
ZL
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
786.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.43 A @ 100 kHz
Impedance
38 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)