Rubycon 25YXJ100M5X11 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 676 ratings
25YXJ100M5X11 main image
Model Number
25YXJ100M5X11
Datasheet
25YXJ100M5X11 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
In Stock : 5503
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
YXJ
Product Status
Active
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
175 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Impedance
400 mOhms
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)