Rubycon 25YXH470MEFC8X20 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 695 ratings
25YXH470MEFC8X20 main image
Model Number
25YXH470MEFC8X20
Datasheet
25YXH470MEFC8X20 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
In Stock : 3435
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
YXH
Product Status
Active
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
577.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.05 A @ 100 kHz
Impedance
69 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)