Rubycon 25YXH390MEFC8X16 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 695 ratings
25YXH390MEFC8X16 main image
Model Number
25YXH390MEFC8X16
Datasheet
25YXH390MEFC8X16 PDF
Description
CAP ALUM 390UF 20% 25V RADIAL TH
Series
YXH
Packaging
Bulk
Capacitance
390 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)