Rubycon 25YXG47M5X11 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 825 ratings
25YXG47M5X11 main image
Model Number
25YXG47M5X11
Datasheet
25YXG47M5X11 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Series
YXG
Product Status
Obsolete
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Impedance
580 mOhms
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)