Rubycon 25YXA1000M10X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 788 ratings
25YXA1000M10X20 main image
Model Number
25YXA1000M10X20
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
25YXA1000M10X20 PDF
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
YXA
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Capacitance
1000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
740 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
888 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)