Rubycon 25YK330M8X11.5 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 755 ratings
25YK330M8X11.5 main image
Model Number
25YK330M8X11.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
25YK330M8X11.5 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
YK
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
410 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
492 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)