Rubycon 25WA4700MKC18X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 642 ratings
25WA4700MKC18X25 main image
Model Number
25WA4700MKC18X25
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
25WA4700MKC18X25 PDF
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
WA
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
4700 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.3 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)