Rubycon 25USG6800MEFCSN22X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 697 ratings
25USG6800MEFCSN22X25 main image
Model Number
25USG6800MEFCSN22X25
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
25USG6800MEFCSN22X25 PDF
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
USG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
6800 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
2.56 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.944 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)