Rubycon 25TXV220M10X10.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
5.0 880 ratings
25TXV220M10X10.5 main image
Model Number
25TXV220M10X10.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
25TXV220M10X10.5 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
In Stock : 823
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
TXV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
252 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
420 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)