Rubycon 25RX30220MT78X11.5 (1000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 782 ratings
25RX30220MT78X11.5 main image
Model Number
25RX30220MT78X11.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
25RX30220MT78X11.5 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
RX30
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Polarization
Polar
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
252 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
360 mA @ 100 kHz
Impedance
220 mOhms
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)