Rubycon 25PX680MEFC10X12.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 813 ratings
25PX680MEFC10X12.5 main image
Model Number
25PX680MEFC10X12.5
Datasheet
25PX680MEFC10X12.5 PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL
In Stock : 16488
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
PX
Product Status
Active
Capacitance
680 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
630 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
756 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)