Rubycon 25PX220MEFC6.3X11 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 807 ratings
25PX220MEFC6.3X11 main image
Model Number
25PX220MEFC6.3X11
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
25PX220MEFC6.3X11 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
In Stock : 1620
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
PX
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
240 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
288 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)