Rubycon 25PSV220M8X10.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 703 ratings
25PSV220M8X10.5 main image
Model Number
25PSV220M8X10.5
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
25PSV220M8X10.5 PDF
Description
CAP ALUM POLY HYB 220UF 25V SMD
In Stock : 3336
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
PSV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Hybrid
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
240 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.4 A @ 100 kHz
Lead Spacing
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)