Rubycon 25MXC6800MEFCSN22X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 789 ratings
25MXC6800MEFCSN22X30 main image
Model Number
25MXC6800MEFCSN22X30
Datasheet
25MXC6800MEFCSN22X30 PDF
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
Capacitance
6800 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.4265 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)