Rubycon 25MXC22000MEFC25X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 814 ratings
25MXC22000MEFC25X50 main image
Model Number
25MXC22000MEFC25X50
Datasheet
25MXC22000MEFC25X50 PDF
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP
Capacitance
22000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.646 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)