Rubycon 25MS747MEFCTZ6.3X7 (5000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 819 ratings
25MS747MEFCTZ6.3X7 main image
Model Number
25MS747MEFCTZ6.3X7
Datasheet
25MS747MEFCTZ6.3X7 PDF
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
MS7
Packaging
Tape & Box
Capacitance
47 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
80 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
120 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)