Rubycon 25LSQ68000MEFC51X83 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 723 ratings
25LSQ68000MEFC51X83 main image
Model Number
25LSQ68000MEFC51X83
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
25LSQ68000MEFC51X83 PDF
Description
CAP ALUM 68000UF 20% 25V SCREW
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
LSQ
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
68000 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
9.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
10.044 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.858" (21.80mm)
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max)
3.386" (86.00mm)