Rubycon 250WXA100MEFC18X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 847 ratings
250WXA100MEFC18X25 main image
Model Number
250WXA100MEFC18X25
Datasheet
250WXA100MEFC18X25 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
WXA
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
451 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)