Rubycon 250WA100MEFC18X20 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 654 ratings
250WA100MEFC18X20 main image
Model Number
250WA100MEFC18X20
Datasheet
250WA100MEFC18X20 PDF
Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
WA
Capacitance
100 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
507 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
608.4 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)