Rubycon 250VXR470MEFCSN30X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 605 ratings
250VXR470MEFCSN30X30 main image
Model Number
250VXR470MEFCSN30X30
Datasheet
250VXR470MEFCSN30X30 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
VXR
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)