Rubycon 250VXR390MEFCSN22X45 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 682 ratings
250VXR390MEFCSN22X45 main image
Model Number
250VXR390MEFCSN22X45
Datasheet
250VXR390MEFCSN22X45 PDF
Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Capacitance
390 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.95 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)