Rubycon 250VXH680MEFC22X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 868 ratings
250VXH680MEFC22X50 main image
Model Number
250VXH680MEFC22X50
Datasheet
250VXH680MEFC22X50 PDF
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
VXH
Capacitance
680 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.45 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.675 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)