Rubycon 250USG390MEFC25X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 721 ratings
250USG390MEFC25X25 main image
Model Number
250USG390MEFC25X25
Datasheet
250USG390MEFC25X25 PDF
Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Series
USG
Capacitance
390 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.91 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.865 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)