Rubycon 250USC470MEFCSN25X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 653 ratings
250USC470MEFCSN25X35 main image
Model Number
250USC470MEFCSN25X35
Datasheet
250USC470MEFCSN25X35 PDF
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Series
USC
Capacitance
470 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.225 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)