Rubycon 250USC330MEFCSN22X30 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 782 ratings
250USC330MEFCSN22X30 main image
Model Number
250USC330MEFCSN22X30
Datasheet
250USC330MEFCSN22X30 PDF
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Series
USC
Capacitance
330 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.66 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.49 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)