Rubycon 250USC1800MEFC35X50 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 769 ratings
250USC1800MEFC35X50 main image
Model Number
250USC1800MEFC35X50
Manufacturer
Rubycon
Datasheet
250USC1800MEFC35X50 PDF
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Rubycon
Series
USC
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Capacitance
1800 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
4.54 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.81 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)