Rubycon 250TXW220MEFR16X35 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 895 ratings
250TXW220MEFR16X35 main image
Model Number
250TXW220MEFR16X35
Datasheet
250TXW220MEFR16X35 PDF
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V RAD TH
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
TXW
Capacitance
220 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.55 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)