Rubycon 250TXW180MEFC18X25 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 882 ratings
250TXW180MEFC18X25 main image
Model Number
250TXW180MEFC18X25
Datasheet
250TXW180MEFC18X25 PDF
Description
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
TXW
Product Status
Obsolete
Capacitance
180 µF
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
880 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.23 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)